¬ернутьс¤ в главное меню | на исторические сведени¤ | к списку статей

ќ—≈Ћя ƒ≈ ¬≤““≤¬

«а цим будинком довгий час збер≥галась назва "комендантський". ¬≥н розташований навпроти руњн ¬≥рменського костьолу, в глибин≥ великоњ садиби, б≥льшу частину ¤коњ займаЇ сад. —адиба оточена кам'¤ним муром.

Ѕудинок невеликий, двоповерховий, п≥дпертий кам'¤ними контрфорсами. ѕривертають увагу б≥локам'¤н≥ обрамленн¤ в≥кон першого поверху, що прикрашен≥ р≥з. ним рослинним орнаментом. ÷ей будинок був побудований у друг≥й половин≥ XVIII стол≥тт¤. ¬≥н належав коменданту фортец≥ яну ¬≥тту, ¤кий займав цю посаду майже 16 рок≥в, до своЇњ смерт≥ в 1785 роц≥.

ян ¬≥тт був людиною ц≥кавоњ дол≥, в ≥стор≥њ м≥ста та краю в≥н в≥д≥грав пом≥тну роль. Ќародивс¤ в≥н в б≥дн≥й в≥рменськ≥й с≥м'њ, але завд¤ки неаби¤кому розумов≥ та енерг≥њ дос¤г значного становища в м≥ст≥. Ќаписанн¤ його пр≥звища зм≥нювалось на прот¤з≥ всього його житт¤. ¬≥т, ¬≥тт, ¬≥тте, де ¬≥тте - це мов в≥хи дол≥ б≥дного в≥рменського м≥шанина, що став генерал-лейтенантом, комендантом славнозв≥сноњ  ам'¤нецькоњ фортец≥.

ян де ¬≥тте багато уваги прид≥л¤в фортиф≥куванню м≥ста, ¤к арх≥тектор брав участь у реконструкц≥њ комплексу ƒом≥н≥канського монастир¤.  афедрального та ‘ранц≥сканського костьол≥в, —порудженн≥ казарми фортец≥. ¬≥н був ≥ дипломатом у повному розум≥нн≥ цього слова. ѕро це св≥дчать його листи, що були видан≥ у  раков≥ в 1868 роц≥. ¬ ц≥Їњ сувороњ людини було й ц≥каве захопленн¤ - нум≥зматика, кр≥м того в≥н з≥брав багато медалей та гравюр. ѕомер ян ¬≥тт у 1785 роц≥, похований був у катакомбах  афедрального костьолу. ” ¬аршав≥ на честь яна ¬≥тта в одному з костьол≥в була встановлена мармурова плита з написом.

Ќе сл≥д забувати, що ян ¬≥тт був представником польськоњ адм≥н≥страц≥њ. ¬≥н чимало зробив дл¤ р≥дного м≥ста, був патр≥отом свого краю.
ѕохмура осел¤ коменданта пожвавилас¤, коли в 1779 роц≥, ще за житт¤ старого коменданта, його син …озеф ¬≥тт прив≥в сюди свою молоду дружину —оф≥ю. “ут влаштовувались св≥тськ≥ вечори, а в саду - ≥люм≥нац≥њ.

ѕ≥сл¤ смерт≥ батька …озеф ¬≥тте став комендантом фортец≥ (в 1786 p.). јле в≥н мало займавс¤ громадськими справами, а в 1789 роц≥ залишив цю посаду. ¬ 1802 роц≥ …озеф ¬≥тт продав комендантський будинок казн≥.

ћ≥ська влада по-р≥зному використовувала будинок де ¬≥тт≥в, але назва "комендантський" залишалась за ним дуже довго, прот¤гом всього XIX стол≥тт¤. ¬ 70-х роках в будинку знаходилась  ам'¤нець-ѕод≥льська ж≥ноча г≥мназ≥¤. ¬ 1881 роц≥ в≥н був проданий  атерин≥  амишанськ≥й. ¬она зробила де¤к≥ перебудови, але взагал≥ вигл¤д будинку майже не зм≥нивс¤.

” к≥нц≥ 20-х рок≥в XX стол≥тт¤ будинок на де¤кий час був переданий техн≥куму ≥ноземних мов. ” 30-≥ роки в ньому м≥стилась Їврейська школа, а п≥сл¤ в≥йни - дит¤чий садок.

ќсетрова √.
ќсел¤ де ¬≥тт≥в // ѕрапор ∆овтн¤, 1983. - 3 грудн¤.

«араз на м≥сц≥ будинку, пл. ¬≥рменський ринок, 10, розташовано будинок пожежноњ станц≥њ.