Вернуться в главное меню | на исторические сведения | к списку статей

Олег БУДЗЕЙ,
"Подолянин", 7.03.2003 р.

РАЙОНОВІ - 80: ТЕНДЕНЦІЇ, ВТРАТИ І ВІРА

Герб Кам'янець-Подільського району7 березня виповнюється 80 років районові. А якому? Виявляється, не тільки Кам'янець-Подільському, а ще дуже і дуже багатьом районам України. Скажімо, з 20 районів сучасної Хмельницької області у 18 в "паспорті" вказано один і той же рік народження - 1923. Виняток становлять тільки Летичівський (1925 р.) і Хмельницький (1965 р.) райони. Отже, можна сказати, що ми маємо 80-річний ювілей самого поняття "район".

І, справді, слово "район" у значенні адміністративно-територіальної одиниці з'явилося в нашому лексиконі після постанови Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету (ВУЦВК) від 7 березня 1923 р. про новий адміністративно-територіальний поділ Української Соціалістичної І Радянської Республіки (УСРР). А до цього в УСРР зберігався такий же поділ на адміністративні одиниці, яким він здавна усталився в Російській імперії. Були губернії - Подільська, Волинська, Київська та ін. Губернії поділялися на повіти. Так, ще 1804 р. Подільську губернію було поділено на 12 повітів - Кам'янецький, Ушицький, Летичівський та ін. І цей поділ на 12 повітів проіснував незмінним понад сто років. Нарешті, повіт поділявся на волості, які об'єднували 12-15 сіл.

7 березня 1923 р. в Україні було ліквідовано повіти та і волості (губернії поки що зоставлено, їх смертний час пробив 13 червня 1925 р., коли постановою ВУЦВК було ліквідовано губернії, зокрема Подільську). Тепер губернії складалися з округ. Так, у Подільській губернії замість 12 повітів з'явилося 6 округ: Кам'янецька, Проскурівська, Вінницька, Могилівська, Тульчинська, Гайсинська. Округа ж поділялася на райони. Зокрема, до Кам'янецької округи входило 17 районів. Серед них - Довжоцький, Жванецький, Китайгородський, Маківський, Орининський, Смотрицький, Староушицький. Кам'янець-Подільського району створено не було. Разом з тим жодного з семи названих вище районів на карті сучасної України немає. А суть у тім, що саме на основі цих семи районів у ході постійних перетасовок і народився сучасний Кам'янець-Подільський район. А основою, навколо якого робилися ці перетасовки, був створений 7 березня 1923 р. Довжоцький район. Отож, логічно відлік історії сучасного Кам'янець-Подільського району вести саме від Довжоцького району. До первісного складу Довжоцького району ввійшли повністю території Довжоцької та Рихтівської волостей, більша частина Баговицької волості, кілька сіл Орининської волості. Але вже через п'ять років, 4 грудня 1928 р., Довжоцький район значно зріс, поглинувши Жванецький і частину Маківського районів. До того ж, тією самою постановою Президії ВУЦВК Довжоцький район вперше було перейменовано на Кам'янецький-Подільський і центр його з села Довжок перенесено до міста Кам'янця-Подільського.

Ще через шість років, 31 липня 1934 р., Кам'янець-Подільський район знову територіально зростає: до його складу передано аж 19 сільських рад Староушицького району. Але не пройшло і півроку, як 26 грудня 1934 р. Кам'янець-Подільський район... ліквідовують, а його територію та районні установи підпорядковують Кам'янець-Подільській міській раді. Де-факто район існував, де-юре його не було. Так тривало до 28 червня 1939 р., коли Президія Верховної Ради УРСР відновила... Довжоцький район з центром у с.Довжок. Нарешті, 10 липня 1944 р. наш район удруге і вже остаточно набуває сучасної назви - Кам'янець-Подільський район.

Відтоді і місто Кам'янець-Подільський стає його незмінним центром.

Якщо з назвою і центром Кам'янець-Подільський район остаточно визначився 10 липня 1944 р., то його нинішня територія формувалася ще протягом 21 року. Відчутне вливання відбулося 23 вересня 1959 р., коли в Україні вирішили укрупнити райони. У зв'язку з цим було ліквідовано Орининський і Староушицький райони і по частині кожного з них включено до Кам'янець-Подільського району. Ще одне невелике укрупнення відбулося 7 січня 1963 р. Остаточно сучасну територію Кам'янець-Подільського району було сформовано Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 р. Відтоді уже впродовж майже 40 років територія нашого району залишається незмінною.

Зате постійно змінюється внутрішня структура району. Не обійшлося тут і без прикрих втрат. Так, 1981 р. під водами Дністровського водосховища зникли давня столиця нашого краю Бакота, славне колишнє містечко Студениця. Лиха доля бути "вилученою з облікових даних" спіткала й Луку-Врубловецьку, де було виявлено одну з найдавніших в Україні стоянок первісних людей.

Не завжди виправданим було й перейменування сіл. Так, 1946 р. зникли з мапи району славні історичні назви сіл - Великі Вірмени, Малі Вірмени, Вірменські Хутори, Татариски.

Пережив район і тенденції укрупнення та зворотного розукрупнення сільських рад. Якраз останні адміністративні і зміни в складі району впродовж 1990-1996 рр. пов'язано з розукрупненням восьми сільських рад, внаслідок чого відновлено Подільську, Думанівську, Княжпільську, Заліську Другу, Нефедівську, Пановецьку, Абрикосівську, Зіньковецьку, утворено Кам'янську сільські ради.

Кам'янець-Подільський район найбільший в області: має площу 1,6 тис. кв. км і 121 населений пункт. На жаль, населення району постійно скорочується: 1970р.- 106,8тис.чол., 1979 р. - 96,8 тис.чол., 1989 р. - 85,7 тис.чол. І нарешті, за даними перепису за станом на 5 грудня 2001 р. населення району становить 75,7 тис. чол. За 31 рік населення зменшилося на 31 тис.чол., тобто щороку наш район втрачає в середньому по тисячі чоловік. Не поліпшилася ця печальна тенденція і торік: 2002 р. в районі народилося 558 чоловік, а померло - 1563. Та й у січні цього вже року на 35 народжень маємо 189 смертей. При такій тенденції щороку втрачати по тисячі жителів що ж залишиться від району через 50-70 років?... І все ж будемо оптимістами: давній придністровський край за свою довгу історію зазнавав чимало лиха, спустошувався, здавалося би, до неможливої межі, але знову мужньо піднімався, відроджувався. Тож віритимемо, що найкращі сторінки в історії Кам'янець-Подільського району ще попереду.

"Кам'янець-Подільський вісник", 14.03.2003 р.

КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОМУ РАЙОНУ - 80!

7 березня в районному Центрі культури та мистецтв відбулись урочистості, присвячені 80-річчю з дня створення району. У доповіді голови райдержадміністрації Сергія ТИМЧУКА, який виступив перед численною аудиторією представників громадськості, було висвітлено історію створення і розвитку Кам'янець-Подільського району, його здобутки і перспективи.
Міський голова Олександр МАЗУРЧАК, привітавши ювілярів, подарував на згадку картину з краєвидом села Ходорівці, у якому народився.

З привітаннями також виступили президент ВАТ "Адамс" Адам ЯХІЄВ, сільський голова Колибаївської територіальної громади Микола ЧАЙКОВСЬКИЙ, голова асоціації агроформувань району Олександр ВОЛЬСЬКИЙ, голова міськрайонного Товариства інвалідів Тамара СОСНОВСЬКА, начальник районного відділу освіти Дмитро ЖЕЛІЗНИК.
Завершилися урочистості святковим концертом.