¬ернутьс¤ в главное меню | на исторические сведени¤ | к списку статей

–одом ≥з середньов≥чч¤

≤стор≥¤ ц≥Їњ пам'¤тки арх≥тектури дещо незвичайна. ўе до недавнього часу невеликнй двоповерховий фахверковий будинок, що по вулиц≥ –ози Ћюксембург, 12, не звертав уваги досл≥дник≥в. ќск≥льки в п≥сл¤воЇнний пер≥од був досить старим ≥, окр≥м того, виступав за "червону межу" забудови ≥ заважав руху транспорту, було прийн¤то р≥шенн¤ роз≥брати його. јле, розбираючи, роб≥тники натрапили на балку з написом: "...ѕлошинський з дружиною своЇю јгаф≥Їю року божого 1722, липн¤ 1". ÷ей неспод≥ваний в≥дголосок з минулого примусив по-новому подивитис¤ на будинок. ѕ≥д час досл≥джень будинок поступово розкривав свою ≥стор≥ю.

¬еликий п≥двал з б≥локам'¤ним порталом, плануванн¤ будинку та ≥нш≥ арх≥тектурн≥ детал≥ п≥дтвердили г≥потезу досл≥дник≥в, що перед нами ц≥кавий зразок житловоњ забудови середньов≥чного м≥ста.

«ображенн¤ будинку, було знайдено на старовинних планах м≥ста, починаючи з 1672 року. ѕ≥вденна частина нин≥шньоњ вулиц≥ –ози Ћюксембург (колишн¤ ƒовга) входила до в≥рменських квартал≥в м≥ста, забудова ¤ких була дещо своЇр≥дною ≥ в≥др≥зн¤лась в≥д забудови центральноњ частини м≥ста.

„имало прац≥ доклали арх≥тектори (автор проекту реставрац≥њ ј. “юпич), фах≥вц≥  ам'¤нень-ѕод≥льськоњ м≥жобласноњ реставрац≥йноњ майстерн≥, перш н≥ж будинку-пам'¤тц≥ арх≥тектури XVII-’VIII стол≥тт¤ було повернуто перв≥сний вигл¤д. ¬≥дкрита дерев'¤на галере¤ з п≥вденного боку, глуха огорожа з брамкою з п≥вноч≥ та високий іонтовий дах надають будинку неповторного середньов≥чного колориту.

√. ƒ–ќ«ƒќ¬—№ ј,
науковий прац≥вник державного ≥сторико-арх≥тектурного запов≥дника.