¬ернутьс¤ в главное меню | на исторические сведени¤ | к списку статей

¬≤–ћ≈Ќ—№ ј ƒ«¬≤Ќ»÷я

ƒзв≥ницю ¬≥рменського собору у  ам'¤нц≥-ѕод≥льському досл≥дники вважають арх≥тектурною дом≥нантою в≥рменських квартал≥в м≥ста. ѕ'¤типоверхова споруда чудово прогл¤даЇтьс¤ з ус≥х стор≥н на п≥д'њзд≥ до нього. як св≥дчать арх≥вн≥ та л≥тературн≥ джерела, вона була побудоване в к≥нц≥ XV на початку XVI стол≥ть в≥рменськими колон≥стами  ам'¤нц¤ в стил≥ в≥дродженн¤.

ѕ≥д час турецькоњ навали в 1672-1699 роках ¬≥рменський собор був значно зруйнований. ƒзв≥ниц¤, мабуть, не зазнала руйнуванн¤ у великих розм≥рах, тому що вже у 1700 роц≥ у н≥й влаштували каплицю св¤того —тефана. ” XIX стол≥тт≥ на н≥й знаходилис¤ два дзвони: менший 1701 ≥ б≥льший 1722 рок≥в. Ќа думку фах≥вц≥в, вона Ї одн≥Їю з найб≥льш ц≥кавих в≥рменських пам'¤ток м≥ста, в ¤ких вдало поЇднуютьс¤ р≥зноман≥тн≥ арх≥тектурн≥ прийоми з високим р≥внем художнього вт≥ленн¤. Ќа жаль, багато њх зруйновано часом, ≥ знаЇмо ми про ц≥ пам'¤тки лише з письмових джерел. ¬≥рменська дзв≥ниц¤ одна з небагатьох, що збереглис¤ до наших дн≥в.

Ћакон≥чна за формою споруда дзв≥ниц≥ чудово вписуЇтьс¤ в забудову м≥ста з його численними пам'¤тками арх≥тектури. —воЇр≥дного вигл¤ду надаЇ њй завершенн¤ у вигл¤д≥ п≥рам≥дального шатра з чотирма маленькими вежами не рогах, з невеликими нап≥всферичними баньками. ¬ кожн≥й з вежок влаштовано по дв≥ б≥йниц≥ - нав≥ть будуючи культов≥ споруди, зодч≥  ам'¤нц¤ не забували про оборону м≥ста. « суворою арх≥тектурою башти гарно поЇднуЇтьс¤ іонтове покритт¤. ¬≥рменськ≥ пам'¤тки м≥ста пост≥йно знаход¤тьс¤ у пол≥ зору досл≥дник≥в. ” 1958 роц≥ проводилас¤ реставрац≥¤ дзв≥ниц≥. ” 1978 роц≥ њњ вивчали фах≥вц≥ з  иЇва. ƒосл≥дникам вдалос¤ ви¤вити аналог≥чн≥ арх≥тектурн≥ елементи ц≥Їњ буд≥вл≥ з церквою јменапкрич в —анањн≥. “а найб≥льш ц≥кавими ви¤вилис¤ насл≥дки досл≥дженн¤ першого поверху дзв≥ниц≥. Ќа сх≥дн≥й та п≥вн≥чн≥й ст≥нах ≥ частково на зах≥дн≥й ви¤влено залишки живопису, виконаного в червоних ≥ охристих кольорах.

«а характером ≥ стильовими прийомами ви¤влений живопис може бути в≥днесений до пер≥оду не п≥зн≥ше XVIII стол≥тт¤. –оботи по його реставрац≥њ проводилис¤ бригадою художник≥в-реставратор≥в з  ињвськоњ реставрац≥йноњ майстерн≥ п≥д кер≥вництвом јркад≥¤ …осиповича ћарампольського. ¬ цьому роц≥ реставрац≥¤ живопису буде завершена. «г≥дно плану музеЇф≥кац≥њ об'Їкт≥в запов≥дника тут плануЇтьс¤ розм≥стити експозиц≥ю "¬≥рмено-украњнськ≥ зв'¤зки".

ƒроздовська ј.
¬≥рменська дзв≥ниц¤ // –ад¤нське ѕод≥лл¤, ’мельницький. - 1983. - 20 липн¤.